Gastrolog Słupsk Janusz Grzybowski
Janusz Grzybowski specjalista chorób wewnętrznych, gastroenterolog Słupsk, ul. Prosta 1b 59 840 26 65

Zakres usług

Konsultacje gastrologiczne / z zakresu chorób wewnętrznych

Gastroskopia

Gastroskopia jest to badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego, które polega na wprowadzeniu przez jamę ustną pacjenta giętkiego wziernika (endoskopu), przesuwanego przez kolejne odcinki przewodu pokarmowego – przełyk, żołądek i dwunastnicę. Podczas badania możliwe jest dokładne obejrzenie wnętrza powyższych narządów, zaobserwowanie i sfotografowanie zmian chorobowych oraz pobranie wycinków ze zmian patologicznych w celu zbadania ich pod mikroskopem lub też na potrzebę wykrycia obecności bakterii Helicobacter pylori (wykonanie testu ureazowego). Szczegółowy opis gastroskopii dostępny w załączniku do pobrania: Załącznik do pobrania – szczegółowe informacje dla Pacjenta

Kolonoskopia

Kolonoskopia jest to badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które polega na wprowadzeniu specjalnego wziernika przez odbyt i oglądaniu wnętrza jelita grubego. Do tego celu służy giętki instrument zwany kolonoskopem (jego długość sięga od 130 do 200 cm). Podczas kolonoskopii możliwe jest też pobieranie wycinków błony śluzowej jelita grubego do badań histopatologicznych, a także wykonywanie drobnych zabiegów, np. usuwanie pojedynczych polipów, poddawanie koagulacji zmian w odbytnicy, które pojawiają się zwykle po radioterapii obejmującej podbrzusze. Szczegółowy opis kolonoskopii dostępny w załączniku do pobrania: Załącznik do pobrania – szczegółowe informacje dla Pacjenta

Rektoskopia

Jest to badanie endoskopowe, polegające na wziernikowaniu odbytnicy i esicy (dwóch ostatnich odcinków dolnego odcinka przewodu pokarmowego). Pozwala ono na ocenę stanu morfologicznego błony śluzowej badanego odcinka jelita grubego, a także wykonywanie zabiegów opisywanych przy kolonoskopii. Rektoskopia umożliwia także pobranie fragmentu jelita grubego do badania histopatologicznego. Szczegółowy opis przygotowania do rektoskopii dostępny w załączniku do pobrania: Załącznik do pobrania – szczegółowe informacje dla Pacjenta

USG

Ultrasonografia jest nieinwazyjną metodą diagnostyki obrazowej, która pozwala na uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu. Charakteryzuje się dużą dokładnością: umożliwia wykrywanie w narządach nawet bardzo małych zmian (od 0,1mm). Wykonujemy:
 • USG jamy brzusznej
 • USG tarczycy

Dzień przed badaniem USG jamy brzusznej zalecana jest dieta lekkostrawna, z wyłączeniem surowych jarzyn, owoców i ciemnego pieczywa. Dodatkowo można przyjąć Espumisan 3 x 2 kapsułki. Preparat ma na celu usunięcie powietrza z przewodu pokarmowego, które stanowi przeszkodę dla ultradźwięków. Około 6 godzin przed badaniem USG jamy brzusznej nie wolno przyjmować pokarmów oraz picie innych napojów niż niesłodzona woda niegazowaną, (w szczególności kawy, mocnej herbaty oraz napojów gazowanych). Wskazane jest aby nie palić tytoniu i nie żuć gumy. Godzinę przed badaniem USG jamy brzusznej należy wypić od 1 do 4 szklanek wody niegazowanej i nie oddawać moczu. Pęcherz powinien być średnio wypełniony, ale nie maksymalnie.

W przypadku obrazowania jamy brzusznej (bez oceny układu moczowego) pęcherz może być pusty.

Wodorowe testy oddechowe

Na podstawie informacji o zawartości wodoru w wydychanym powietrzu diagnozujemy szereg dolegliwości gastrologicznych i nietolerancji żywieniowych (nie dotyczy alergii pokarmowej, w której to uczestniczą mechanizmy immunologiczne). Wodorowy test oddechowy jest stosowany w diagnostyce:
 • Nietolerancji laktozy
 • Zaburzeń wchłaniania fruktozy
 • Przerostu bakteryjnego jelita cienkiego – SIBO (small intestinal bacterial overgrowth)

Na czym polega?
Badanie polega na pobieraniu próbek powietrza wydychanego przez pacjenta w specjalny aparat, który następnie podaje zawartość wodoru w wydychanym powietrzu. Pierwsze pobranie próbki powietrza wykonuje się czczo (przed podaniem węglowodanów). Pacjent wykonuje głęboki wdech, na wstrzymuje powietrze w płucach, a następnie wykonuje energiczny wydech przez aparat, który służy do mierzenia stężenia wodoru w powietrzu. Potem pacjentowi podaje się do wypicia płyn zawierający określony rodzaj węglowodanów (np. fruktozę). Kolejnym etapem badania jest pobieranie próbek powietrza w określonych odstępach czasu. Badanie trwa od 2 do 3 godzin.

Przeciwwskazania
Test nie może być przeprowadzony u osób z wrodzoną nietolerancją fruktozy, a także z rozpoznaną lub podejrzewaną poposiłkową hipoglikemią. Względnymi przeciwwskazaniami jest stosowanie antybiotyków przez ostatni miesiąc, radiografia i kolonoskopia wykonane w ciągu 4 ostatnich tygodni, a także ileostomia (stomia wytworzona na jelicie cienkim).

Jak się przygotować?

 • 2 dni przed badaniem (aż do dnia badania) należy wstrzymać się z zażywaniem leków, takich jak: witaminy, aspiryna, antybiotyki, środki przeczyszczające.
 • 1 dzień przed badaniem należy unikać warzyw wzdymających, takich jak: kapusta, cebula, por, fasola, warzywa marynowane. Nie należy palić papierosów i żuć gumy.
 • NIE WOLNO pić mleka oraz soków owocowych.
 • 12 godzin przed testem, ostatni nieobfity i ubogi w błonnik pokarmowy posiłek.
 • 6 godzin przed badaniem można pić wodę bez domieszki cukru.
 • Dzień badania - pacjent pozostaje Na Czczo (dopuszczalne jest wypicie szklanki wody bez domieszki cukru ), leki inne niż wymienione powyżej przyjmujemy zgodnie ze zaleceniem lekarskim. Przed testem należy dokładnie umyć zęby i wyszczotkować język (osoby z protezę nie powinny używać kleju mocującego w dniu badania).
© Centrum Medyczne Genesis. Wykonanie: Strony internetowe Słupsk